Syrakuzy i wyspa Ortygia – Sycylia

Pierwszym punktem na mojej sycylijskiej mapie były Syrakuzy, które znajdują się na wschodniej części największej wyspy Morza Śródziemnego. Miasto dzieli się na dwie części: stały ląd i mała wyspa Ortygia, na której mieści się stare miasto. To bardzo urocze miasto, a wysepka dodaje jeszcze więcej uroku. Zabieram Was na jednodniowy spacer po Syrakuzach, gdzie historyczna ich część została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co warto zwiedzić?

W teatrze greckim 🙂

MAPA

Jeśli chcesz zobaczyć na mapie mój plan zwiedzania to kliknij w tę MAPĘ. Turystyczna mapa Syrakuz znajduje się TUTAJ.

Obszar Archeologiczny Neapolis (Area Archeologica della Neapolis)

To obszar, na którym znajduje się jeden z największych teatrów greckich (teatro greco), jakie zachowały się do naszych czasów. Teatr został wykuty w skale w V w. p. n. e., robi duże wrażenie, ponieważ kiedyś mieściło się tu ok 24. tys. widzów! Składa się z ponad 60 rzędów widowni. Prawdopodobnie poza występami odbywały się tu także ważne wydarzenia polityczne. W czasach rzymskich teatr stał się cyrkiem.

Teatr grecki

Ołtarz Hierona II (Ara di Ierone II)

to monumentalny wielki ołtarz w starożytnej dzielnicy Neapolis, zbudowany przez króla Hierona II (tyrana Syrakuz) i uznawany za największy ołtarz znany od starożytności. Niestety nie zachowało się go wiele, bo jedynie podstawa. Ma ona niemal 200 metrów długości i ponad 22 metry szerokości dzięki czemu łatwo wyobrazić sobie jak kolosalnym był kiedyś ten ołtarz. Prawdopodobnie wysokość ołtarza to 15metrów.

Latomia del Paradiso

czyli kamieniołomy, na których znajduje się Ucho Dionizjusza i Jaskinia Powroźników. Przestrzeń kamieniołomów była potrzebna do rozbudowy miasta, ponieważ Grecy stąd wydobywali wapń. W wydrążonych jaskiniach przetrzymywano później więźniów. Latomia jednak bardziej przypomina ogrody pełne kwiatów i cytrusów. Ciepłą porą roku przyjemnie jest odpocząć od żaru słońca pomiędzy tamtejszą roślinnością.

Ucho Dionizjusza (Orecchio di Dionisio)

to jaskinia, która ma niesamowitą akustykę. Podczas mojego zwiedzania stał tam Pan, który śpiewał włoskie przeboje – już z daleka było słychać Jego głos. Warto zrobić próbę i coś powiedzieć, żeby sprawdzić siłę tej akustyki. Legenda mówi, że Dionizjusz I stawał przy wejściu by podsłuchiwać rozmowy więźniów znajdujących się wewnątrz. Ci, którzy mieli zbyt długi język nie kończyli szczęśliwie. Przestrzeń i ciemność jaskini może lekko zaburzyć zwiedzanie ze względu na zapach… A przecież na obszarze są dwie toalety!

Ucho Dionizjusza

Jaskinia Powroźników (Grotta dei Cordari) 

 to miejsce gdzie niektórzy rzemieślnicy produkowali wszelkiego rodzaju sznury i liny, bo powroźnictwo to nic innego jak praca wykonywana przez powroźnika, która polegała na produkcji lin i powrozów poprzez splatanie lub skręcanie kilku oddzielnych sznurów (najczęściej z pasów skóry lub włókien konopi). Naturalna wilgoć jaskini pomagała przy wyrobie lin. Tradycja te wymarła kilka dekad temu. Oznaki wydobywania kamienia są godne uwagi i bardzo wyraźne: na ścianach i sufitach. Nie można jednak podejść bliżej.

Jaskinia Powroźników

Amfiteatr rzymski (Anfiteatro Romano)

to trzeci co do wielkości we Włoszech (po Koloseum w Rzymie i Arenie w Weronie).

Amfiteatr rzymski

ADRES: Via Giuseppe Agnello n. 26

CZYNNE: Wymagane rezerwacje dla grup studentów i grup powyżej 15 osób.

 • wg informatora otrzymanego przy wejściu: wtorek-niedziela 9.30-18.30
 • wg strony internetowej: marzec-październik: 9.30-18.30; listopad – luty: pon-pt 9.30-14.00; sob-nie 9.30-17.00

CENA: 10 e (ulgowy 5 e).

PROTIP 1: Bilet należy trzymać przy sobie, ponieważ jest kilka wejść na teren obszaru archeologicznego i bilety są za każdym razem sprawdzane

PROTIP 2: Można kupić bilety łączone: 13,50 e (7 e) pozwalające na zwiedzanie: Obszaru Archeologicznego Neapolis + Regionalnego Muzeum Archeologiczne im. Paola Orsiego + Galerii Regionalnej w Pałacu Bellomo

Amfiteatr rzymski

Regionalne Muzeum Archeologiczne im. Paola Orsiego (Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi)

Poza obszarem Archeologicznym Neapolis można również wstąpić do muzeum, w którym znajduje się najbardziej znana rzeźba antyczna na Sycylii – Wenus wyłaniająca się z fal.

ADRES: Viale Teocrito 66

CZYNNE: wt-sob 9-18, niedz 9-13.30

CENY: 8 e (ulgowy 4 e) lub bilet łączony 13,50 e (7 e)

We Włoszech bardzo często spotykany widok wodopoju 🙂 Ten, w Neapolis, chyba trochę przestarzały, taki… archeologiczny 🙂

Sanktuarium Madonny od Łez (Santuario della Madonna delle Lacrime)

Sanktuarium Madonny od Łez

Sanktuarium, które ma dość kontrowersyjną bryłę. Nazywane jest „żelbetowym potworem”. Na mnie ta budowla z betonu zbrojonego zrobiła wrażenie. Powstała dla upamiętnienia cudu z 1953 roku, podczas którego przez kilka dni z gipsowego wizerunku Niepokalanego Serca Maryi, powieszonego nad łóżkiem młodego małżeństwa, zaczęły płynąć łzy. Cud ten widziało ponad 200 osób, powstał również pamiątkowy film. Sanktuarium Madonny jest miejscem licznych pielgrzymek.

ADRES: Via del Santuario 33  strona internetowa

CZYNNE:

 • Bazylika: pon-sob 7-13 oraz 15-20; niedz i święta 7-20
 • Krypty: pon-sob 9=13 oraz 15-19; niedz i święta 9-20.45

CENA: wstęp bezpłatny

ISOLA DI ORTIGIA

Na wyspę można się dostać przez jeden z dwóch mostów: Ponte Santa Lucia lub Ponte Umbertino

W drodze na Ortygię

Świątynia Apollina (Tempio di Apollo) 

Świątynię wybudowano w VI w. p. n. e. i jest ona najstarszą świątynią dorycką na Sycylii. Uważa się za jeden z najcenniejszych zabytków Ortygii. Po budowli pozostało jednak bardzo mało, bo tylko kilka fragmentów kolumn i trochę podstawy. Dziś budynek jest w ruinie, zajmując sporą część Piazza Pancali, niedaleko mostów łączących wyspę ze stałym lądem. Przechodząc obok można nawet nie zwrócić szczególnej uwagi. Obok znajduje się informacja mówiąca o tym jak to wyglądało kiedyś. Podziwianie jest bezpłatne. Ze względu na fakt, że Ortygia jest bardzo mała, to warto tutaj zajść na chwilę i zobaczyć te pozostałości.

Świątynia Apollina

Piazza Archimede 

Mały placyk, na którym znajduje się dość pokaźna fontanna z Artemidą, która ukazuje mitologiczną scenę. Możemy zauważyć boginię łowów, która zamienia Aretuzę w rzekę. Plac ten możemy uznać za geograficzne centrum wyspy Ortygii. Kiedyś nie było tu placu, ale było to jedno z głównych skrzyżowań wyspy. Na środku placu znajduje się Fontana Di Diana z 1907 roku wyrzeźbiona dzięki Gulio Mischettiemu. Fontanna jest zbudowana z betonu zbrojonego, a przedstawia figurę Diany z łukiem i psem, czyli atrybuty bogini łowów, protektorki Ortigii w czasach greckich. U jej stóp rozciąga się Aretuza. Możemy również zauważyć cztery trytony, które gromadzą dwa koniki morskie i dwa szczyty szybujące nad falami.

Piazza Duomo (Piazza del Duomo) 

Piazza Dumo

Przy placu mieści się katedra Duomo, która jest hybrydą stylów architektonicznych. Początkowo miejsce kultu bogini Ateny, by później stać się świątynią chrześcijańską pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Za barokową fasadą możemy dostrzec fragmenty doryckiej świątyni Ateny z V w. p. n. e. dlatego warto tutaj wejść do środka.

Katedra Duomo

CENA: 2e. Wchodząc do budynku od razu zauważamy kasy, których nie da się pominąć; nie można również niczego dostrzec ponieważ są powieszone kotary.

Z kościołem połączony jest Pałac Arcybiskupi (Palazzo Arcivescovile).

Z placem tym również koresponduje Kościół Świętej Łucji (Chiesa di Santa Lucia alla Badia), w którym można podziwiać obraz Caravaggia „Pogrzeb Św. Łucji” z 1608 roku. Kim była Święta Łucja? Jedną z męczennic, która została zamordowana w 304 r. podczas prześladowań chrześcijan. Gdy namiestnik cesarski Paschazjusz skazał ją na pohańbienie w domu publicznym to Łucja wydłubała sobie oczy, aby nikomu się nie podobać. Dlatego możemy zauważyć motyw oczu leżących w misce. Wg legendy Matka Boża przywróciła Świętej Łucji oczy. Następnie męczennicę próbowano spalić na stosie, ale to też się nie udało. Zginęła od ciosu mieczem w szyję. Wstęp do kościoła jest bezpłatny. Naprzeciwko katedry wznosi się Ratusz, który jest nową siedzibą Senatu Syrakuz.

Kościół Św. Łucji

Galeria Regionalna w Pałacu Bellomo (Galleria Regionale di Palazzo Bellomo) 

Prezentuje dzieła sztuki od późnego średniowiecza do współczesności. W galerii warto zwrócić uwagę na rzeźbę „Madonny karmiącej Dzieciątko” autorstwa Domenica Gaginiengo; sarkofagi XV-wiecznych gubernatorów królewskich oraz skarb muzeum – obraz „Zwiastowanie” autorstwa Antonella da Messiny z 1474 roku.

CZYNNE: wt – sob 9-19; niedz 9-13

CENY: 8 e (4 e), albo bilet łączony 13,50 e (7 e), o którym wspominałam wcześniej

Zamek Maniace (Castello Maniace) 

Znajduje się na końcu promenady. Każdy z boków zamku ma po ok 50 m. Zamek został zbudowany w XIII wieku przez cesarza Fryderyka II. Budowla nosi nazwę George Maniakesa, bizantyjskiego generała, który odbił Arabom miasto w 1038 roku. Zamek służył jako miejsce zamieszkania przez liczne królowe Sycylii. W XV wieku był używany jako więzienie. Został włączony do fortyfikacji broniących portu i miasta. Ogromna eksplozja uszkodziła go w 1704 roku, po czym został on wyremontowany i przystosowany do użycia broni.

CZYNNE: pon 14.30-18.30, wt – sob 9.00-13.30

CENA: 4 e (2 e)

I to już koniec mojego zwiedzania. To miasto mnie oczarowało. Przepiękna, mała wysepka chwyta za serce. To właśnie Syrakuzy (oraz Taorminę) wspominam najlepiej z sycylijskich miast odwiedzonych przeze mnie. Dzięki, że wytrwałaś/wytrwałeś do końca 🙂

443 odpowiedzi do “Syrakuzy i wyspa Ortygia – Sycylia”

 1. Roupt and his mamma current on 448 dollars a month – this is the social security the one’s nearest receives. A huge dividend of this pelf goes to medicines and supplies, the balance to dress utility bills and food. The m‚nage has no pelf in search rehabilitation. The status quo is a dwarf rescued past the videos, which are filmed and published past the online pharmacy rehabilitation center.

 2. Hi there very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I am satisfied to search out numerous helpful info right here within the post, we’d like work out extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 3. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 4. Pingback: order viagra now
 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

 6. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 7. I found your weblog site on google and test a couple of of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading extra from you in a while!…

 8. The Tampa Notary Co. is a Local Notary Services in Tampa, FL that provides same-day notary, rush notary, and a 24-hour notary public services in Florida. We have trusted commissioned notary publics’ on staff ready to help get business and personal documents notarized quickly and efficiently. Our local notaries are mobile and will travel straight to your location to perform services notary services that the business or person is needing. Usually within the hour from the time of your notice.

 9. My husband and i ended up being so glad that Jordan managed to finish up his researching from your precious recommendations he discovered through the weblog. It’s not at all simplistic to simply happen to be handing out thoughts which often the rest have been trying to sell. We fully grasp we have the blog owner to give thanks to for that. These explanations you’ve made, the simple blog menu, the friendships your site help engender – it is mostly astonishing, and it’s facilitating our son and us feel that the issue is cool, which is extremely indispensable. Thank you for the whole thing!

 10. you’re in point of fact a excellent webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a great task in this matter!

 11. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i’m happy to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot indubitably will make sure to do not disregard this site and give it a look on a constant basis.

 12. I found your blog web site on google and test just a few of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to studying more from you afterward!…

 13. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 14. I have been surfing online greater than 3 hours lately, yet I never found any interesting article like yours. It’s beautiful worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet might be much more useful than ever before.

 15. With everything that appears to be developing inside this specific area, many of your opinions are generally very stimulating. Having said that, I beg your pardon, because I do not subscribe to your entire theory, all be it stimulating none the less. It looks to me that your opinions are not totally rationalized and in reality you are your self not really completely certain of the argument. In any case I did enjoy reading it.

 16. A lot of thanks for all your efforts on this website. My mom really likes managing internet research and it’s really easy to see why. Almost all hear all about the lively tactic you convey helpful tricks by means of your website and in addition welcome participation from some other people about this content and our favorite simple princess is now being taught so much. Take advantage of the rest of the year. Your conducting a great job.

 17. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 18. In order to determine the appropriate treatment for each individual lesion, musculoskeletal oncologists must take into account the
  clinical, radiographic, histologic and soon the molecular biologic characteristics of the tumor.
  generic viagra online canada (llviabest.com) buy generic
  viagra and cialis online

 19. I discovered your blog web site on google and verify a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to reading extra from you later on!…

 20. One thing is that if you are searching for a student loan you may find that you’ll want a cosigner. There are many conditions where this is true because you could find that you do not have a past credit ranking so the lender will require that you’ve someone cosign the credit for you. Interesting post.

 21. There are absolutely a lot of details like that to consider. That is a fantastic indicate bring up. I provide the thoughts over as general motivation however plainly there are concerns like the one you bring up where one of the most essential thing will certainly be operating in honest good faith. I don?t recognize if ideal practices have actually emerged around things like that, yet I make sure that your work is clearly recognized as an up for grabs. Both children and also women feel the effect of simply a moment?s satisfaction, for the rest of their lives.

 22. we are a company located in humboldt county CA we have a large selection of top shelf marijuana strains, we also have vapes, edibles and more. Our customers are our top priority, please contact us if you have questions like where to buy cannabis online in restricted states/countries.

 23. That is really interesting, You’re an overly skilled blogger. I have joined your rss feed and stay up for seeking more of your wonderful post. Additionally, I have shared your website in my social networks!

 24. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 25. I have figured out some essential things through your website post. One other thing I would like to talk about is that there are numerous games out there designed specially for toddler age little ones. They involve pattern acknowledgement, colors, dogs, and shapes. These often focus on familiarization as opposed to memorization. This helps to keep little kids occupied without feeling like they are learning. Thanks

 26. we are a company located in humboldt county CA we have a large selection of top shelf marijuana strains, we also have vapes, edibles and more. Our customers are our top priority, please contact us if you have questions like where to buy cannabis online in restricted states/countries

 27. Thanks for your interesting article. One other problem is that mesothelioma cancer is generally caused by the breathing of material from asbestos, which is a positivelly dangerous material. It’s commonly observed among individuals in the structure industry who may have long exposure to asbestos. It is caused by moving into asbestos insulated buildings for long periods of time, Inherited genes plays an important role, and some persons are more vulnerable towards the risk when compared with others.

 28. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 29. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page for a second time.

 30. You could certainly see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 31. Thank you for this article. I’d personally also like to mention that it can always be hard when you’re in school and starting out to establish a long credit rating. There are many individuals who are merely trying to live and have an extended or positive credit history can occasionally be a difficult point to have.

 32. Good day I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to read it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 33. You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

 34. Good post. I study one thing more difficult on completely different blogs everyday. It’ll always be stimulating to learn content material from different writers and apply somewhat something from their store. I’d choose to make use of some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 35. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 36. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to find someone with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is wanted on the internet, someone with just a little originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 37. An interesting dialogue is worth comment. I believe that you need to write extra on this matter, it may not be a taboo subject but usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 38. Thanks a lot for the helpful content. It is also my opinion that mesothelioma cancer has an particularly long latency period of time, which means that symptoms of the disease would possibly not emerge until finally 30 to 50 years after the initial exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, and that is the most common variety and has an effect on the area round the lungs, could potentially cause shortness of breath, chest muscles pains, including a persistent coughing, which may produce coughing up our blood.

 39. Thanks for making me to get new concepts about computers. I also have the belief that certain of the best ways to keep your laptop computer in primary condition is to use a hard plastic case, and also shell, that will fit over the top of your computer. These kinds of protective gear are generally model distinct since they are made to fit perfectly above the natural covering. You can buy all of them directly from the vendor, or via third party sources if they are available for your notebook computer, however its not all laptop may have a spend on the market. Just as before, thanks for your recommendations.

 40. Good post right here. One thing I would really like to say is the fact most professional career fields consider the Bachelor’s Degree like thejust like the entry level standard for an online college diploma. Whilst Associate Diplomas are a great way to get started, completing the Bachelors opens up many doorways to various employment goodies, there are numerous online Bachelor Diploma Programs available through institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another issue is that many brick and mortar institutions provide Online variations of their college diplomas but usually for a drastically higher cost than the companies that specialize in online course plans.

 41. I would like to express some thanks to the writer just for bailing me out of this particular crisis. Just after surfing around throughout the internet and getting tips which are not beneficial, I figured my life was well over. Existing without the approaches to the issues you have resolved by means of your good review is a serious case, as well as the ones that might have badly damaged my career if I had not encountered your blog post. Your skills and kindness in handling all the stuff was tremendous. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a point like this. I can now look ahead to my future. Thanks for your time so much for your professional and sensible help. I won’t be reluctant to recommend your blog to any individual who should have guidance on this area.

 42. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 43. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 44. Thanks for giving your ideas here. The other thing is that each time a problem arises with a laptop motherboard, people should not consider the risk involving repairing this themselves because if it is not done right it can lead to permanent damage to the full laptop. In most cases, it is safe just to approach a dealer of a laptop for your repair of that motherboard. They’ve already technicians with an experience in dealing with laptop motherboard complications and can carry out the right diagnosis and perform repairs.

 45. Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? With thanks

 46. I’ve been browsing on-line more than three hours these days, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the web shall be much more helpful than ever before.

 47. When I originally commented I clicked the -Inform me when brand-new remarks are added- checkbox as well as currently each time a remark is included I get four emails with the exact same comment. Exists any way you can eliminate me from that solution? Thanks!

 48. What i do not understood is actually how you’re not actually much more well-liked than you might be now. You’re very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 49. There are certainly a great deal of details like that to think about. That is a fantastic indicate bring up. I offer the thoughts over as basic motivation yet clearly there are questions like the one you bring up where the most crucial point will be working in truthful good faith. I don?t recognize if finest methods have arised around things like that, but I make certain that your work is clearly identified as a level playing field. Both boys as well as women really feel the effect of simply a moment?s enjoyment, for the rest of their lives.

 50. I would like to voice my admiration for your generosity giving support to individuals who require guidance on your area. Your personal commitment to passing the solution throughout had been pretty beneficial and has continuously permitted guys and women much like me to realize their pursuits. The warm and friendly facts entails so much a person like me and extremely more to my peers. Warm regards; from each one of us.

 51. Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 52. Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am happy to find a lot of useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 53. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 54. Greetings I am so happy I found your webpage, I really found you by accident, while I was searching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.

 55. We wanted to create a store where our customers can come to us and tell us their needs so we can help them find exactly what they are looking for.\n\nWe work tirelessly to find top quality products to bring you at a price you can afford

 56. Can I simply say what a reduction to search out someone who really knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to carry a difficulty to gentle and make it important. More folks need to learn this and understand this facet of the story. I cant imagine youre not more well-liked because you positively have the gift.

 57. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 58. Can I just say what a aid to search out someone who truly knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the way to deliver a difficulty to gentle and make it important. More folks have to learn this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre not more common because you definitely have the gift.

 59. I¡¦ll immediately take hold of your rss as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.

 60. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 61. Aw, this was a really nice post. In thought I want to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get something done.

 62. Just want to say your article is as amazing. The clarity in your publish is just spectacular and that i can suppose you’re knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow me to clutch your feed to stay updated with impending post. Thanks one million and please carry on the gratifying work.

 63. We are Daylight Studio, a boutique photography studio in East London available for hire. We are a creative natural light studio space with decorated French walls, lots of props and furniture and massive windows for great natural light. He have a unique selection of chairs, fabric backgrounds and a sofa for your next natural light photography project. The studio is great for fashion, portrait and commercial photography and if natural light photography studio is not your thing we have a lot of lighting equipment available for you as well and that includes studio strobe lights with various modifiers and LED constant lights for video production. We also have facilities for e-commerce photography. Please see the studio’s gallery here.

 64. We absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here. Again, awesome weblog!

 65. Just search for your favorite pornstar or porn video and you will find great quality content, PornValor updates daily videos of the hottest pornos such as Brazzers, Bangbros, VIXEN, Tushy, reality Kings, Naughty America, Fake taxi, Girlsdoporn and more, Just search for your favorite pornstar or porn video and you will find great quality content, Its no wonder PornValor has the best xxx videos from the hottest studios. Whether your looking for stepmom or sister pornos.

 66. I was very happy to search out this web-site.I needed to thanks in your time for this wonderful read!! I definitely having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 67. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 68. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a awesome job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Opera. Exceptional Blog!

 69. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 70. Can I simply say what a relief to search out someone who truly knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know methods to bring an issue to light and make it important. More folks have to learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre not more standard since you positively have the gift.

 71. I have learned some points through your blog post post. One other stuff I would like to state is that there are many games out there designed in particular for toddler age children. They contain pattern acknowledgement, colors, creatures, and styles. These normally focus on familiarization instead of memorization. This will keep little ones occupied without having a sensation like they are studying. Thanks

 72. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 73. After study just a few of the weblog posts in your website now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will likely be checking back soon. Pls check out my website online as well and let me know what you think.

 74. I just like the valuable information you provide for your articles. I will bookmark your weblog and test once more here regularly. I am relatively certain I will be informed many new stuff right right here! Good luck for the following!

 75. First of all I want to say fantastic blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.

  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.

  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas
  out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin.
  Any recommendations or tips? Appreciate it!

 76. A person essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish amazing. Magnificent job!

 77. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 78. I’m really inspired together with your writing skills as neatly as with the format for your blog. Is this a paid subject or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this one nowadays..

 79. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 80. You could definitely see your skills in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart. „A simple fact that is hard to learn is that the time to save money is when you have some.” by Joe Moore.

 81. I discovered more new stuff on this fat loss issue. 1 issue is a good nutrition is especially vital when dieting. A huge reduction in junk food, sugary meals, fried foods, sweet foods, beef, and whitened flour products can be necessary. Having wastes parasitic organisms, and wastes may prevent aims for losing fat. While specified drugs quickly solve the problem, the terrible side effects aren’t worth it, plus they never present more than a short-term solution. It’s a known fact that 95 of fad diet plans fail. Many thanks sharing your notions on this site.

 82. Thanks for the helpful article. It is also my belief that mesothelioma cancer has an extremely long latency interval, which means that indication of the disease won’t emerge until 30 to 50 years after the primary exposure to mesothelioma. Pleural mesothelioma, that is the most common style and is affecting the area throughout the lungs, might result in shortness of breath, torso pains, including a persistent coughing, which may produce coughing up bloodstream.

 83. of course like your web-site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality however I will definitely come back again.

 84. I not to mention my pals have been going through the good items found on the website then instantly developed a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for those tips. All of the guys happened to be absolutely passionate to see them and already have unquestionably been using these things. Thank you for indeed being simply accommodating and for using varieties of good resources millions of individuals are really wanting to understand about. My honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 85. I wanted to develop a small remark to express gratitude to you for these fantastic strategies you are sharing on this website. My time consuming internet investigation has finally been compensated with reliable details to go over with my close friends. I ‚d tell you that many of us readers actually are very lucky to live in a fabulous website with very many special individuals with valuable opinions. I feel extremely lucky to have seen the weblog and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 86. I blog quite often and I really appreciate your content. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 87. 바카라사이트 우리카지노 는 최초로 온라인 카지노사이트 를 운영했으며 다양한 더킹카지노 게임 이 가능한 시스템을 도입하여 메이저카지노사이트 를 이용하실수 있습니다. 카지노시티 에서 우리카지노 쿠폰 받고 편안하게 즐기시길 바랍니다.

 88. Arx Nimbus’ Thrivaca Risk Analytics Platform provides the first financially-relevant Digital Risk Profile for the enterprise, underwriters and brokers. Using a patented algorithm developed in collaboration with leading universities, the DoD and federal regulators, Thrivaca consolidates industry historical analysis, your latest analyses and assessments, proprietary vulnerability scans, audit data and actuarial mathematics to produce a complete and detailed valuation of enterprise-wide digital risk, and the top sources of current carrying cost.

 89. certainly like your web-site however you have to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 90. I do agree with all the concepts you have offered to your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for starters. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 91. What i do not understood is actually how you are now not actually much more well-favored than you might be right now. You’re very intelligent. You recognize therefore considerably with regards to this topic, made me in my view imagine it from so many varied angles. Its like women and men are not involved unless it¡¦s something to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice. At all times maintain it up!

 92. An excellent share, I just provided this onto an associate who was doing a little evaluation on this. And he actually bought me morning meal because I discovered it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the treat! Yet yeah Thnkx for investing the moment to discuss this, I really feel strongly regarding it as well as love learning more on this topic. Ideally, as you end up being knowledge, would certainly you mind upgrading your blog with more information? It is extremely handy for me. Huge thumb up for this blog post!

 93. Undeniably consider that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest factor to have in mind of.

  I say to you, I certainly get irked at the same time as people think
  about concerns that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail
  upon the top as smartly as defined out the entire thing with no need side-effects , other folks can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 94. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 95. You still searching good porn? Can’t you find that? The best free porn pervert tube ever is Xpervs.com, is there porn for pervert persons, very exciting porn videos and obviously exciting hot sex with teens. Take a look at this site! Is totally free and without irritating ads(popups and other popunders

 96. I’m not sure why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 97. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have performed a great task on this topic!

 98. adult toys near me ,where to buy adult toys near me,male sex toys,gay male sex toys,best gay male sex toys,female sex toys,best female sex toys,homemade female sex toys,female adult toys,female masturbation toys,diy female sex toys,female pleasure toys,female transformers toys,female masturbation with toys,

 99. Thanks for your beneficial post. Over time, I have come to be able to understand that the particular symptoms of mesothelioma cancer are caused by the build up connected fluid between the lining of your lung and the chest muscles cavity. The ailment may start while in the chest region and get distributed to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat reduction, severe deep breathing trouble, fever, difficulty taking in food, and puffiness of the face and neck areas. It ought to be noted that some people living with the disease don’t experience virtually any serious indicators at all.

 100. naturally like your website however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I will definitely come again again.

 101. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this web site and give it a glance on a constant basis.

 102. Thanks , I’ve just been looking for information about this subject for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you certain in regards to the source?

 103. An outstanding share, I just provided this onto a coworker that was doing a little evaluation on this. As well as he as a matter of fact got me breakfast due to the fact that I discovered it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly concerning it as well as love finding out more on this subject. If possible, as you come to be know-how, would certainly you mind updating your blog with even more information? It is highly valuable for me. Huge thumb up for this article!

 104. Definitely consider that which you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing without having side effect , folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 105. I’m typically to running a blog and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for brand new information.

 106. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such great information being shared freely out there.

 107. SHOP ALL BIKE mission is to provide only the finest & high quality Bike Accessories. Products available, backed by fast, efficient and accurate service. SHOP ALL BIKE is committed to doing all of this, and still maintain very competitive pricing

 108. What i do not understood is in reality how you are no longer actually much more smartly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You understand thus significantly when it comes to this matter, produced me individually believe it from a lot of varied angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 109. Wonderful work! That is the kind of information that are meant to be shared across the internet. Shame on Google for no longer positioning this submit upper! Come on over and talk over with my site . Thanks =)

 110. GEM-CAR auto repair shop management software is arguably the most comprehensive software of its kind currently available. Lauded for its easy to use modules including CRM, digital inspection and electronic punch clock: it provides the repair shop operator with a complete system to run the business. GEM-CAR puts the shop operator firmly in the driver’s seat. And if you are a fleet operator look for GEM-FLEET our fleet management software.

 111. Online jewelry boutique specializing in custom gold and silver pieces. For the hippy hearted fashion lover. Known for its custom lotus flower hoop earrings and large collection of hoop earrings. Customers enjoy the classic and unique versatile everyday jewelry designs. Glamour hippy began is also known for its dainty gold jewelry pieces. Bohemian chic styles with modern fashion flare. Great prices and affordable. Everyday pieces to statement piece designs for special occasions. Glamour hippy is inspired by diverse world culture and it reflects into the ever changing designs. Its customer enjoys unique pieces and comfort in style. Glamour hippy wants to be a part of its customers wardrobe for many years and part of great memories where ever the customer takes their jewelry pieces. Glamour hippy is glamour and hippy all in one. Shiny pretty pieces, Unique, Glamorous, boho chic, one of a kind, dainty, but statement worthy.

 112. A remarkable share, I simply given this onto a colleague that was doing a little evaluation on this. And also he actually got me morning meal because I located it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! But yeah Thnkx for spending the moment to review this, I feel highly concerning it as well as like learning more on this subject. Preferably, as you end up being expertise, would certainly you mind upgrading your blog site with more information? It is highly practical for me. Large thumb up for this blog post!

 113. When I originally commented I clicked the -Inform me when new comments are included- checkbox and also now each time a remark is added I obtain four emails with the same remark. Is there any way you can eliminate me from that service? Thanks!

 114. An intriguing conversation is worth comment. I assume that you ought to write extra on this subject, it might not be a frowned on subject yet normally people are not nearly enough to speak on such subjects. To the following. Thanks

 115. We are designed to make it simple to buy a wide variety of our product. We have a very high customer satisfaction rating. Our product list is really rich.Our delivery is fast and secured. That is the reason we shipped via UPS,USPS ,FedEx, DHL, etcWe guarantee all our products are 99.8 pure or you will receive a full refund.We believe in only selling the best quality and the purest products.Buy Iboga capsule for sale, Buy Ibogaine hcl ,Buy Ibogaine online, Order Iboga root bark, Order Ibogaine TA.http://www.ibogamarket.com/

 116. Natural Releaf CBD | New York CBD Store with locations in Murray Hill, NY | Upper East Side, NY | White Plains, NY Serving New York City, NY and Westchester, NY High Quality CBD Products With Lab Test

 117. Normally I don’t learn article on blogs, however I would
  like to say that this write-up very pressured me to try and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.

 118. I am curious to find out what blog system you are working with?

  I’m having some small security issues with my latest blog and I would
  like to find something more safe. Do you have any recommendations?

 119. David-Home Northeast is your premier source for all of your Real Estate investing needs. We provide a variety of solutions for sellers looking to sell fast and investors looking to grow their real estate investment portfolios for better returns. At David-Home Northeast, we are dedicated to improving and redeveloping the areas that we operate in. We specialize in helping sellers of distressed properties (single and multi-family homes, commercial, retail, bank REOs, etc.) find buyers looking to invest. Let us put our network of cash home buyers and private money lenders to work for you so you can say “David” to that old unwanted property.

 120. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your website provided us with valuable information to
  work on. You have done an impressive job and
  our whole community will be thankful to you.

 121. You actually make it appear so easy together with your presentation but I
  in finding this matter to be actually one thing which I think I might by no means understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking ahead on your next
  put up, I will attempt to get the hold of it!

 122. David-Home Northeast is your premier source for all of your Real Estate investing needs. We provide a variety of solutions for sellers looking to sell fast and investors looking to grow their real estate investment portfolios for better returns. At David-Home Northeast, we are dedicated to improving and redeveloping the areas that we operate in. We specialize in helping sellers of distressed properties (single and multi-family homes, commercial, retail, bank REOs, etc.) find buyers looking to invest. Let us put our network of cash home buyers and private money lenders to work for you so you can say “David” to that old unwanted property.

 123. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make
  your site mobile friendly? My blog looks weird
  when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this
  issue. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 124. There are some interesting points in time in this article however I don?t recognize if I see all of them center to heart. There is some legitimacy however I will hold viewpoint up until I look into it even more. Good write-up, thanks and we desire more! Added to FeedBurner too

 125. Hi are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html
  coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
  cheap flights 32hvAj4

 126. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind
  of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  website. Studying this info So i am glad to convey that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out
  just what I needed. I so much indisputably will make sure to don?t fail to remember this site and give it a glance regularly.

 127. I love your blog.. very nice colors & theme. Did
  you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.
  thank you 2CSYEon cheap flights

 128. KAISERSLUST Plattform der Wiener Sex Scene Sex in Wien – Girls in Wien – Escorte Wien – Transen Wien – Hostessen Wien Escort Wien – Massagen Wien – Studios Wien – Laufhaus und Bordelle Wien Asiatinnen Wien – Sex in Wien – Kaiserslust – Der Kaiser hat Lust – Sex

 129. Good day I am so excited I found your web site, I really found you by mistake, while I
  was searching on Aol for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say thank you
  for a fantastic post and a all round interesting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the awesome work.

 130. There are definitely a lot of details like that to take into account. That is a wonderful indicate bring up. I use the thoughts over as general motivation yet clearly there are questions like the one you raise where the most vital thing will certainly be operating in honest good faith. I don?t understand if ideal techniques have emerged around points like that, yet I make sure that your work is plainly identified as a level playing field. Both children as well as ladies feel the influence of simply a moment?s satisfaction, for the rest of their lives.

 131. I just want to tell you that I’m beginner to weblog and really liked your blog. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You really have really good well written articles. Kudos for sharing your blog site.

 132. I simply want to tell you that I am all new to weblog and actually loved your web blog. Almost certainly I’m likely to bookmark your website . You certainly have good articles. Thank you for sharing with us your blog site.

 133. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and would
  like to know where you got this from or exactly what the theme
  is named. Kudos!

 134. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your
  post is simply nice and i can assume you are an expert on this
  subject. Fine with your permission let me to
  grab your feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 135. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Excellent work!

 136. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s
  both equally educative and amusing, and without a doubt, you have
  hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about.
  I am very happy I came across this during my hunt for something concerning this.
  adreamoftrains hosting services

 137. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 138. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after going through many of the articles I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be bookmarking it and
  checking back often!

 139. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers
  and both show the same results.

 140. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me
  to get my own, personal website now 😉

 141. Hi, Neat post. There is a problem with your site in web
  explorer, might test this? IE nonetheless is the market leader and a
  big part of folks will omit your great writing due to this problem.

 142. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get several e-mails with the same
  comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 143. Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 144. Woah! I’m really digging the template/theme of this
  blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that
  „perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera.
  Superb Blog!

  1. Warto 🙂 Wkrótce wpisy o malowniczej Taorminie, a także moje wejście na wulkan Etna 🙂

 145. Ale piękne miejsce 🙂 Ucho Dionizjusza wygląda imponująco 🙂 Na pewno zobaczenie tego wszystkiego na żywo, było niezapomnianym przeżyciem 🙂

  1. Zdecydowanie tak 🙂 A w Uchu Dionizjusza warto się posilić o jakieś odgłosy – mówiłam głośniej swoje imię, a niosło się hen daleko 😀

 146. Dzięki Tobie to przyjamniej zobaczyłam jak tam jest:) mówią,że marzenia się spełniaja..więc czekam cierpliwie:) cudne zdjęcia i bardzo wartościowy wpis!

  1. Dziękuję, cieszę się, że uznałaś go za wartościowy 🙂 Syrakuzy zrobiły na mnie duże wrażenie 🙂 I pewnie, że marzenia się spełniają – trzeba w nie mocno wierzyć. Ja, dodatkowo, spisałam swoją listę marzeń MOJA LISTA MARZEŃ 🙂 Może mamy jakieś wspólne punkty? 🙂

  1. Etna, Palermo, Taormina, Katania i informacje praktyczne – już wkrótce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *