Okolice Trójmiasta: Torpedownia w Babich Dołach i Cypel Rewski

W okolicach Trójmiasta warto wybrać się na Cypel w Rewie oraz zobaczyć powojenną ‚pamiątkę’ Hitlera – Torpedownia w Gdyni.

TORPEDOWNIA HEXENGRUND W BABICH DOŁACH

Torpedowaffenplatz Hexengrund to torpedownia – powojenne pozostałości po działaniach Hitlera, które powstały w 1940 roku by badać i produkować torpedy lotnicze. Bujna roślinność wokół maskowała budowle, a brak fal sprzyjał przeprowadzanym testom. W specjalnie przygotowanym porcie u Wybrzeży Gdyni mieściła się hala montażowa, gdzie można było znaleźć urządzenia służące do wykonywania próbnych strzałów. Części do budowy wykonywano na lądzie,  a następnie transportowano kolejką po wąskim molo.

KONTROLNE STRZAŁY

Podczas kontrolnego wystrzału sprawdzano czy wszystkie mechanizmy działają, rejestrowano i analizowano przebieg, kurs, czas i prędkość. W pobliżu Jastarni i Juraty wydzielono poligon, na którym oddawano strzały i dokonywano pomiarów. Później torpedy wynurzały się na powierzchnię dając sygnał dymny lub świetlny i wyławiano je za pomocą dźwigu. Jeśli parametry nie były zgodne z założeniami to torpeda wystrzeliwana była ponownie, aż gotowa mogła trafić na front.

WIDOK TORPEDOWNI W FILMACH

Aby utrudnić dostęp do budynku torpedowni po jakimś czasie zniszczono odcinek molo łączący obiekt z brzegiem. Następnie do lat 80-tych budynek służył wojskom do ćwiczeń dla płetwonurków. Po molo obecnie zostało kilkanaście pali, które raczej przypominają falochron aniżeli pomost. Nie ma planów na odbudowę lub wykorzystanie tej budowli. Najprawdopodobniej obiekt za jakiś czas zaniedbany runie do Zatoki Gdańskiej, ale na ten moment jest często wykorzystywany jako tło w filmach czy do sesji zdjęciowej. Widok ten zobaczymy m. in. W „Kryminalnych”, „Superwizji” czy serialu „Czterej Pancerni i Pies”.

Lokalizacja: przy gdyńskiej dzielnicy Babie Doły

CYPEL REWSKI

Cypel Rewski zwany inaczej Szpyrkiem lub Szperkiem to piaszczysty półwysep w postaci długiego wąskiego piaszczystego wału, mierzący 1 km, który ciągnie się na wodach Zatoki Puckiej. Powstał wskutek działania prądów przybrzeżnych. To właśnie z tego miejsca można praktycznie suchą nogą przejść na drugą stronę akwenu – na Hel. Jeśli ktoś widział Mierzeję Helską to Cypel Rewski jest 35x krótszy 😊 Rokrocznie odbywa się „Marsz Śledzia” podczas którego chętni wędrują 10 km z Kuźnicy na Rewę. Spacer wodą trwa ok 6 h. Przez niektóre fragmenty jednak trzeba przepłynąć. Więcej o tym marszu przeczytacie TUTAJ http://www.marszsledzia.pl/

Najbliższy marsz odbędzie się 22.08.2020 – zapisy pozwalają na 100. Uczestników.

Skąd nazwa miejscowości Rewa?

Rewa to inaczej podwozie czyli element rzeźny dna w strefie przybojów piaszczystych płytkowodnych wybrzeży. To po prostu piaszczysty wał ze stromymi stokami, ciągnący się od czubka cypla, praktycznie nieprzerwalnie do brzegu Mierzei Helskiej.

Dalej można pójść na Hel – w ramach akcji „Marsz Śledzia” 🙂
Co zwiedzimy w Rewie?
 • Aleja Zasłużonych Ludzi Morza (ul. Rybacka 2) – powstała w 2004 r i upamiętnia m. in. Generała Józefa Hallera
 • Krzyż poświęcony ofiarom morza (ul. Sztormowa 2)
Starówka w Gdańsku
Co jeszcze? Informacje praktyczne

Rewa jest fantastycznym miejscem na sporty wodne takie jak kitesurfing i windsurfing. Dla plażowiczów są dwie plaże. Jest mnóstwo barów i restauracji. W sezonie jest wiele płatnych miejsc parkingowych

MOLO W SOPOCIE

Przy okazji wyjazdu do Trójmiasto udało mi się spełnić moje malutkie marzenie i spacerować po molo w Sopocie – pogoda co prawda nie rozpieszczała, ale i tak było bardzo przyjemnie 😉

Kursk i Woroneż – miasta Rosji

Kursk i Woroneż to miasta Rosji położone ok 500 km na południe Moskwy. Co warto w nich zwiedzić?

WORONEŻ (Воронеж)

Miasto znajdujące się ok 500 km na południe od Moskwy. Znane jako kolebka floty rosyjskiej, ze względu na budowę pierwszego statku pod wodzą cara Piotra I w XVII wieku. Obecnie jest to ważny ośrodek przemysłowy, chemiczny, elektroniczny. Naznaczone dawnymi radzieckimi czasami, więc niech Was nie zaskoczy postać Lenina górująca nad miastem.

Co warto zwiedzić?
 • Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej (Успенский Адмиралтейский храм)
 • Sobór Opieki Matki Bożej (Покровский собор)
 • Sobór Zwiastowania (Благовещенский кафедральный собор)
 • Pomnik Iwana Bunina (Памятник И. А. Бунину) – pierwszy rosyjski lauret literackiej Nagrody Nobla
Monument to the Kitten from Lizyukov Street (Памятник котёнку с улицы Лизюкова)

Najbardziej popularna atrakcja turystyczna w Woroneżu to pomnik kota Wasilija, który kiedyś mieszkał na ulicy Lizyukova. Pomnik pojawił się dzięki słynnej kreskówce o tej samej nazwie. Mówi się, że aby spełnić swoje życzenie należy pogłaskać kota i dotknąć jego łapy. To symbol miasta. Zimą mieszkańcy miasta ubierają kotka w ciepłe swetry, aby podczas mroźnych spacerów można było zobaczyć ten kolorowy akcent ukochanych bohaterów kreskówki z 1988r.

Adres: Ul. Generala Lizyukova 4

White Bim (Памятник Белому Биму Чёрное ухо)

Kolejną, wartą uwagi, rzeźbą jest pomnik Białego Bima z Czarnym Uchem. To bohater powieści Gabriela Troyepolskiego. Pies siedzi na ziemi cierpliwie czekając na powrót swego pana – weterana wojennego

Adres: Prospekt Revolyutsi 50, obok Teatru Lalek

Park Alyye Parusa (Парк Алые паруса)

Czas na odpoczynek, w miejscu, które jest interesujące i latem i zima. Jest plaża, place zabaw, miejsce na piknik. Zimą są rozstawione zjeżdżalnie.

OFICJALNA STRONA MIASTA: http://www.voronezh.ru/

KURSK (Курск)

Miasto sławne m.in. ze względu na anomalie magnetyczne, powodowane występowaniem złóż żelaza. Najczystsze miasto Rosji.

Co warto zwiedzić?
Łuk Triumfalny (Триумфальная арка)

Zbudowany w 2000 roku jest obiektem kompleksu pamięci położonego wzdłuż Alei Zwycięstwa w Kursku. Przypominają o bitwie pod Kurskiem podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Ma ponad 23m wysokości. Symbolizuje zwycięstwo nad wrogiem.

 • Sobór św. Sergiusza z Radoneża  Сергиево (Казанский кафедральный собор)
 • Sobór Ikony Matki Bożej „Znak” (Знаменский кафедральный собор)
 • Kościół Wniebowzięcia Maryi, potocznie zwany Kościołem Polskim w stylu neogotyckim
 • Cerkiew Zmartwychwstania
 • Pomnik Lenina

Jesteś ciekawy jak Rosjanie świętują Dzień Zwycięstwa? Wystarczy kliknąć w ten podświetlony tekst. A może chcesz się przejechać rosyjskim metrem? Bądź kolejną transsyberyjską nad Bajkał, by poczuć syberyjską gościnność? Zapraszam do moich pozostałych wpisów.