Co warto zwiedzić w Wilnie? Cz. 2

W poprzednim wpisie spacerowaliśmy po ulicach stolicy Litwy. Dziś po Wilnie wędrujemy dalej. Jaki jest najlepszy punkt widokowy Wilna? Który teatr robi ogromne wrażenie? Czy pies może być psem według konstytucji litewskiej?

Przykładowy plan zwiedzania miasta poniżej. Dzisiejszą wędrówkę zaczynamy od Bazyliki archikatedralnej na Placu Katedralnym.

PLAC KATEDRALNY

Na Placu Katedralnym mieści się pomnik księcia Giedymina, Katedra, barokowa kaplicę św. Kazimierza oraz dzwonnica. Obok Katedry znajduje się Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie

Główną katolicką świątynią na Litwie jest Archikatedra Bazylika pod wezwaniem św. Stanisława i św. Władysława. Klasycystyczna katedra wileńska mieści się w historycznym centrum Wilna i jest uznawana za najważniejszy kościół Litwy. To w tym miejscu odbywają się największe chrześcijańskie i narodowe uroczystości. W podziemiach katedry chowali się wielce zasłużeni ludzie dla kraju, m.in. książęta, magnaci czy biskupi. W podziemiach zachowały się najstarsze resztki świątyni, które datowane są na XIII-XV wiek. To miejsce pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski. Tutaj spoczywają szczątki króla Polski Aleksandra Jagiellończyka oraz groby królowych Polski Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny, a także serce króla Władysława IV Wazy złożone w 1648 roku. Oprócz tego w podziemiach katedry spoczywają szczątki wnuka księcia Giedymina i najpotężniejszego litewskiego władcy Witolda Wielkiego. Ponoć to tutaj w jednej z kaplic odbył się potajemny ślub Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną.

Budowę pierwszej katedry rozpoczęto prawdopodobnie po przyjęciu chrztu przez Mendoga w 1251 roku. Katedra ucierpiała od kilku pożarów. Obok katedry utworzono szkołę, następnie w XVI w zbudowano dzwonnicę katedralną. Miano bazyliki (czyli najwyższy status) katedra zyskała w 1922 roku, natomiast w 1925 nadano jej miano archikatedry. W XX wieku miała miejsce wielka powódź, podczas której archikatedra bardzo ucierpiała. Podczas remontów odnaleziono grobowce królewskie i wówczas postanowiono, by powstało podziemne mauzoleum.

Dzwonnica na Placu Katedralnym

CENA: Katedrę można obejrzeć bezpłatnie, a wycieczka po podziemiach z przewodnikiem w j. polskim kosztuje 4,5 e (ulgowy: 2,5 e); bilety można kupić w Dzwonnicy Katedralnej (stan na 2018 r.)

POMNIK WIELKIEGO KSIĘCIA GIEDYMINA

Pomnik Giedymina

Giedymin – założyciel Wilna oraz Trok. W Jego listach z XIV w. pojawiają się pierwsze wzmianki o Wilnie. Za datę założenia Wilna uznaje się rok 1323. To jeden z najsłynniejszych litewskich władców, który rządził państwem przez ćwierć wieku. Przeniósł stolicę z Trok do Wilna, dwukrotnie powiększył terytorium państwa. Pomnik stworzyli: Amerykanin litewskiego pochodzenia Vytautas Kašuba i Mindaugas Šnipas w 1996r. Mieści się on na Placu Katedralnym i nawiązuje do legendy, która mówi o tym, że księciu przyśnił się żelazny wilk wyjący na wzgórzu. A wilk jest symbolem miasta, dlatego Giedymin powinien właśnie w tym miejscu zbudować miasto.

BASZTA GIEDYMINA

To baszta zachodnia gotyckiego Zamku Górnego na Gorze Giedymina, która powstała w XV w za panowania księcia Witolda. Początkowo była to drewniana warownia, jednak zamek spłonął i obudowano murowany zamek z basztami. Pełniła funkcję ludwisarni, czyli miejsca gdzie rzemieślnik tworzył różne przedmioty z brązu, miedzi czy mosiądzu; następnie więzienia czy biblioteki. W XVI wieku zamek okupowali Rosjanie, aż popadł on w ruinę, dlatego została nam do podziwiania jedynie wieża nazywana Basztą Giedymina. Na wieży wisiała polska flaga, litewska, a później też czerwona. Od 1990 r. na szczycie powiewa flaga Litwy, którą można ujrzeć już z daleka. Co można zobaczyć w wieży? Mieści się tam Muzeum Zamku Górnego, gdzie można obejrzeć np. schemat bitwy pod Grunwaldem, wszelkiego rodzaju przedmioty typu: zbroje, hełmy, miecze, armaty. Możemy obejrzeć makiety wileńskich zamków, jednak warto również tam być dla tarasu obserwacyjnego, który mieści się na najwyższym piętrze i pokazuje panoramę miasta. Chyba, że akurat są remonty itp i wszędzie widać żurawie, rusztowania i brak wstępu… 🙂

CENA: 5 e (ulgowy: 2,5 e), bezpłatnie z Vilnius City Card

CZYNNE: kwiecień –wrzesień 10-21; październik-marzec 10-18

LITEWSKIE MUZEUM NARODOWE

Muzeum historyczne, które powstało w 1952 r w oparciu o zbiory miejscowych polskich muzeów. Wyróżniamy Stary Arsenał i Nowy Arsenał. Stary Arsenał  to prehistoria Litwy od czasów pierwszych mieszkańców, aż do ukształtowania się państwa.  Zaś Nowy Arsenał to ekspozycje pokazujące dzieje państwa litewskiego, jego kulturę, życie codzienne, tradycje i zwyczaje. Możemy zobaczyć unikatowe zbiory archeologiczne. Z dziedzińca tego muzeum można wjechać kolejką na Górę Zamkową. Obok muzeum zauważamy pomnik Mendoga.

CENA: 2 e-3 e (ulgowy 1 e-1,5 e), bezpłatnie z Vilnius City Card

CZYNNE: luty-lipiec w godz. 10-18

Pomnik Króla Mendoga na tle Litewskiego Narodowego Muzeum i… żurawia 🙂

POMNIK KRÓLA MENDOGA

Przed Litewskim Muzeum Narodowym możemy zauważyć pomnik Króla Mendoga, pierwszego Wielkiego Księcia Litewskiego, który zjednoczył ziemie litewskie i stworzył silne państwo liczące się na arenie międzynarodowej. Siedzi on na tronie trzymając w rękach regalia: berło i jabłko. Posąg jest opasany szarfą z kalendarzem słonecznym, gdzie zaznaczono ważne święta pogańskie oraz chrześcijańskie. Trzyipółmetrowy granitowy pomnik autorstwa Regimantasa Midvikisa odsłonięto w 2003r.

GÓRA TRZYKRZYSKA

Chociaż nie zaznaczyłam tego na mapie to obok Litewskiego Muzeum Narodowego i baszty Giedymina znajduje się Góra Trzykrzyska, na którą warto się wspiąć dla samych widoków miasta. Na tej górze, zwanej również Górą Łysą znajdował się kiedyś zamek, który w XIV w. został spalony przez krzyżaków. Legenda głosi, że stały tam kiedyś trzy drewniane krzyże upamiętniające męczeńską śmierć  franciszkanów, którzy zostali przybici do krzyży i rzuceni do rzeki. W XIX w. postawiono tutaj trzy betonowe krzyże, które widać już z daleka, a symbolizują dążenie Litwinów do wolności. Ja, z powodu ograniczonego czasu, niestety nie wspięłam się na tę górę.

Zdjęcie w przybliżeniu. I kolejne rusztowania…

Kościół Wszystkich Świętych i klasztor karmelitów

Kościół Wszystkich Świętych i klasztor karmelitów

Barokowy (karmelicki) zespół budowli wybudowany w latach 1620-1631 (kościół) i 1631-1632 (adaptacja budynków na klasztor karmelitów). Spłonął w 1655 r. podczas najazdu wojsk rosyjskiego cara, ale go odbudowano. Ołtarz główny  został poświęcony Wszystkim Świętym. Przy kościele wznosi się dzwonnica uważana za najbardziej wartościowy element architektoniczny tego zespołu budynków. Mówi się, że jest jedną z najpiękniejszych dzwonnic w Wilnie. Jest pokaźna, bo ma 38,5 m i składa się z kilku kondygnacji. W 1991 roku kościół został zwrócony katolikom, zaczęto odrestaurowywać budynek. Nabożeństwa w kościele są odprawiane w językach polskim i litewskim.

CZYNNY: styczeń – maj 9-19; lipiec 8-14

LITEWSKI NARODOWY TEATR DRAMATYCZNY

Jeden z największych teatrów na Litwie. Powstał w 1940 r. Początkowo teatr akademicki, dopiero  1998.r otrzymał prawo do obecnej nazwy. Ciekawostką jest, że w 2012 r. teatr ze spektaklem „Chaos” wystąpił w Olsztynie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Demoludy”, a w 2013 r. ze spektaklem „Wygnanie”  w ramach Spotkań Teatrów Narodowych w Warszawie w Teatrze Narodowym.

Strona internetowa teatru:  http://www.teatras.lt

POMNIK TRZECH MUZ

Niesamowite wrażenie robi główne wejście do teatru, które jest zwieńczone „Trzema Muzami”. Jest to symbol teatru, który czuwa nad zróżnicowanym gatunkowo repertuarem sceny narodowej. Mamy Muzę Dramatu (Kaliope), Komedii (Talia) oraz Tragedii (Melpomena).  Autorstwa rzeźbiarza Stanislovasa Kuzmy z 1981r. Wejście to zrobiło na mnie ogromne wrażenie, choć trochę też przeraziło.

ZARZECZE

Będąc w Wilnie nie należy ominąć Zarzecza czyli UŽUPIS.

„Człowiek ma prawo kochać kota i opiekować się nim”

„Pies ma prawo być psem”

„Człowiek ma prawo kochać”

„Człowiek ma prawo być niekochanym, aczkolwiek niekoniecznie”

„Człowiek ma prawo obchodzić swoje urodziny albo ich nie obchodzić”

To kilka punktów z konstytucji… Zarzecza, czyli jednej z najstarszych dzielnic, która jest często porównywania do paryskiego Montmartre. To miejsce artystów. Ma własny hymn, konstytucję, prezydenta (..), a także patrona Anioła. Konstytucja jest wypisana na murze przy ulicy Paupio, również w języku polskim. Początkowo dzielnicę tę zamieszkiwali rzemieślnicy i biedni ludzie, później margines społeczny, aż do momentu, kiedy zaczęli się tutaj wprowadzać artyści, ponieważ niedaleko znajdowała się Akademia Sztuk Pięknych. Obecnie jest tu organizowanych wiele festiwali, koncertów, wystaw czy innych imprez. Teraz jest to jedna z droższych dzielnic miasta. Symbolem dzielnicy jest rusałeczka czyli Panna z Zarzecza, którą Litwini upamiętnili pomnikiem z brązu na nabrzeżu rzeki Wilenki. Dzielnica obfituje w wiele murali, instalacji artystycznych czy rzeźb.

Kończymy naszą wędrówkę 🙂 Zwiedziliśmy część miasta. Zgłodnieliście? 🙂 Może coś przekąsimy? O TUTAJ: Co warto zjeść na Litwie? KUCHNIA LITEWSKA

 

91 odpowiedzi do “Co warto zwiedzić w Wilnie? Cz. 2”

 1. Thank you so much for providing individuals with remarkably remarkable possiblity to check tips from this blog. It is often very pleasurable and full of a good time for me and my office mates to search your web site at least three times weekly to read through the new stuff you have. And definitely, I am just always motivated for the magnificent concepts served by you. Certain 3 facts in this post are unequivocally the most effective we’ve ever had.

 2. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 3. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 4. After exploring a few of the blog posts on your web site, I
  really like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark
  website list and will be checking back soon. Take
  a look at my web site as well and tell me how you feel.

 5. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed! Very useful information particularly the ultimate part 🙂 I deal with such info much. I used to be seeking this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 6. I not to mention my buddies have already been reading through the nice tactics located on your web page and then then came up with an awful feeling I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. My young men came as a consequence joyful to see all of them and already have honestly been using those things. We appreciate you genuinely considerably thoughtful and also for finding these kinds of remarkable things most people are really eager to understand about. My very own honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 7. Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…
  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.
  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

 8. Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…
  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.
  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

 9. Wonderful blog post. I find out something a lot more challenging on various blogs daily. It will constantly be boosting to review content from various other writers and practice a something from their store. I?d favor to utilize some with the web content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll give you a web link on your web blog site. Many thanks for sharing.

 10. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect web site.

 11. I have discovered some new issues from your site about personal computers. Another thing I’ve always thought is that computers have become a specific thing that each home must have for many people reasons. They supply you with convenient ways in which to organize households, pay bills, shop, study, pay attention to music and in many cases watch tv programs. An innovative strategy to complete these tasks is a notebook computer. These pc’s are mobile, small, strong and portable.

 12. After research a few of the post on your internet site currently, and also I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will certainly be checking back quickly. Pls have a look at my web site also as well as let me understand what you assume.

 13. My wife and i got quite fortunate Louis could do his investigation using the ideas he had when using the web pages. It’s not at all simplistic to just happen to be handing out tips and hints that other people might have been trying to sell. And we also already know we now have the writer to appreciate because of that. The most important illustrations you made, the easy web site menu, the friendships your site give support to promote – it is all astounding, and it’s really helping our son and our family consider that that idea is exciting, and that’s extraordinarily essential. Many thanks for all the pieces!

 14. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am inspired! Very useful information specifically the remaining part 🙂 I maintain such info much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 15. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 16. hello!,I like your writing so much! proportion we be in contact more approximately your article on AOL? I require an expert in this house to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.

 17. Can I simply state what an alleviation to find someone that in fact recognizes what theyre speaking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and also make it important. More people require to read this and understand this side of the tale. I angle believe youre not a lot more popular due to the fact that you most definitely have the present.

 18. Hi there I am so grateful I found your website, I really found you by error, while I was researching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.

 19. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it.

 20. A fascinating discussion deserves remark. I believe that you must compose a lot more on this topic, it could not be a frowned on topic yet usually people are insufficient to talk on such subjects. To the following. Cheers

 21. Good message. I discover something much more difficult on various blogs daily. It will certainly always be boosting to check out content from various other authors as well as practice a something from their store. I?d like to use some with the web content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your internet blog site. Thanks for sharing.

 22. Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful info particularly the closing section 🙂 I handle such information much. I used to be seeking this certain info for a very lengthy time. Thank you and best of luck.

 23. I do accept as true with all the ideas you have introduced
  on your post. They are very convincing and can definitely work.
  Still, the posts are too brief for beginners. May just
  you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 24. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 25. An impressive share, I simply offered this onto an associate who was doing a little evaluation on this. And he as a matter of fact got me breakfast since I discovered it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the reward! However yeah Thnkx for investing the moment to review this, I really feel strongly about it and love finding out more on this topic. Ideally, as you become knowledge, would certainly you mind upgrading your blog with more information? It is extremely practical for me. Large thumb up for this blog post!

 26. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your site.
  It appears like some of the written text in your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening
  to them too? This might be a problem with my browser because I’ve
  had this happen before. Appreciate it

 27. A remarkable share, I simply offered this onto a colleague that was doing a little evaluation on this. And he in fact acquired me morning meal because I found it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the treat! Yet yeah Thnkx for investing the moment to review this, I really feel strongly about it and also like learning more on this subject. Preferably, as you come to be know-how, would certainly you mind updating your blog with more details? It is very helpful for me. Large thumb up for this article!

 28. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it
  in two different browsers and both show the same outcome.

 29. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know
  your situation; we have created some nice methods and we are looking to swap methods with other folks,
  please shoot me an e-mail if interested. cheap flights 32hvAj4

 30. I am now not positive where you’re getting your information, but good topic.

  I must spend a while studying more or figuring out more.
  Thank you for excellent info I used to be in search of this information for my mission.

 31. I just like the valuable info you supply for your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at again right here regularly.
  I am moderately certain I’ll be informed many new stuff proper right here!

  Best of luck for the next!

 32. I simply want to mention I am just newbie to blogging and site-building and actually loved your website. Very likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly come with fabulous stories. Thank you for revealing your web page.

 33. I simply want to tell you that I am all new to blogging and really loved your web-site. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You really have wonderful articles and reviews. Bless you for sharing with us your web site.

 34. First off I want to say awesome blog! I had a quick question which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting
  my ideas out there. I truly do enjoy writing
  however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just
  trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Appreciate it!

 35. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and
  tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *